Tkaniny z certyfikatem – gwarancja bezpieczeństwa

Kupując odzież często zwracamy uwagę na skład materiału, czy kraj, w którym wyprodukowano dany element garderoby. Szczególnie jeśli mowa o tkaninach, które mają bliski kontakt ze skórą. Więcej uwagi poświęcamy tekstyliom dla najmłodszych, ponieważ ich skóra jest dużo bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Tutaj bardzo ważną kwestią jest certyfikacja tkanin.

Certyfikaty nie tylko zdobią metkę produktu, ale przede wszystkim świadczą o jego jakości. Materiał może mieć różne cechy, które pozwalają mu uzyskać konkretny wynik. W certyfikacji tkanin stosowane Na rynku jest bardzo dużo różnych form odznaczania i kategoryzowania tkanin, a konsumenci dokonują coraz bardziej świadomych zakupów. są klasy i według nich można przyporządkować poszczególne tkaniny. Najszerzej znanym jest certyfikat Oeko-Tex, ale coraz częściej producenci chwalą się certyfikatem GOTS. Jak nie zagubić się w gąszczu informacji i wybrać najlepsze tkaniny.

Co to jest certyfikat Oeko-Tex?

Najbardziej znanym certyfikatem dla tkanin jest Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100. W Polsce stosowany jest od 1992 roku. Tekstylia z takim oznaczeniem charakteryzują się tym, że wolne sąod substancji szkodliwych w stężeniach, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Mowa o pestycydach, chlorofenolach, formaldehydzie, barwnikach alergizujących, zabronionych barwnikach azowych i ekstrahowalnych metalach ciężkich. Ten znak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wyznaczników jakości materiału.

Producent, aby móc posługiwać się takim certyfikatem, musi poddać tkaninę badaniom przeprowadzanym w Instytucie Włókiennictwa. Tam, w warunkach laboratoryjnych tkanina jest poddawana wielu testom uwzględniającym obecne uwarunkowania prawne (np. zakaz stosowania barwników azowych, formaldehydu etc.), wymagania unijne i amerykańskie (a także z innych części świata jeśli są one dość restrykcyjne). Kryteria badań i wartości dopuszczalne w wielu przypadkach znacznie wykraczają poza obowiązujące normy krajowe i międzynarodowe. Są jednakowe dla każdego kraju, w którym przeprowadza się badania i aktualizowane są raz w roku. W dodatku proces certyfikacji STANDARD 100 by OEKO-TEX ® uwzględnia kontrole w przedsiębiorstwach produkujących tkaniny. Należy nadmienić, iż przy tym procesie brane jest pod uwagę także kryterium przeznaczenia danego materiału. Im bardziej i dłużej będzie się on stykać ze skórą i im ta skóra będzie bardziej wrażliwa, tym więcej jest rygorystycznych wymogów, jakie musi on spełniać.

Aby dany produkt otrzymał certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100, każdy z jego elementów jest zobligowany do spełnienia wymaganych kryteriów. Będzie to nie tylko sam materiał zewnętrzny, ale także wszelkie akcesoria, np. suwaki, zamki, zatrzaski, nadruki, wkładki, a nawet nici. Takie całościowe podejście buduje zaufanie i przyczynia się do wysokiego i skutecznego bezpieczeństwa produktów. Tylko te produkty, które pozytywnie przeszły wszechstronne i surowe testy humanoekologiczne, mogą używać znaku STANDARD 100 by OEKO-TEX®.

Certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard

GOTS (Global Organic Textile Standard) to wiodący na świecie standard przetwarzania tekstyliów w zakresie włókien pochodzenia organicznego. Jest stosowany od 2006 roku i składa się z wielu kryteriów, jakie muszą zostać spełnione, które dotyczą całego łańcucha produkcji tekstyliów organicznych. Certyfikat GOTS odnosi się do producentów, którzy nie tylko chcą maksymalizować swoje zyski, ale przede wszystkim biorą pod uwagę kwestie środowiskowe (proekologiczne postawy) oraz społeczne(uczciwe praktyki pracy), co świadczy o ich dojrzałości i chęci rozwoju w dobrym kierunku.

Wymogi GOTS to między innymi uprawa bawełny organicznej bez toksycznych chemikaliów niszczących glebę i mających negatywny wpływ na otaczające je środowisko. To także gwarancja, że przy produkcji tekstyliów nie stosuje się PVC, niklu, chromu, a na przestrzeni całego łańcucha produkcji prowadzona jest zrównoważona gospodarka wodna (oczyszczalnie, zamknięty obieg wody – szczególnie istotna kwestia przy produkcji bawełny i lnu, które są przędzone na mokro) . Certyfikacja GOTS dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich – “Organic” – obejmuje produkty zawierające minimum 95% certyfikowanego włókna organicznego. Druga zaś to “Made with (X%) organic” i w niej znajdują się produkty, które zawierają minimum 70% włókien organicznych, przy czym mogą także zawierać maksymalnie 10% włókien syntetycznych (np. bielizna, odzież sportowa). GOTS może obejmować produkty z różnych kategorii: włókna, dzianiny, tkaniny, tekstylia domowe, ubrania, ale nigdy tym znakiem nie oznacza się wyrobów skórzanych i wytworzonych przy użyciu GMO (Genetically Modified Organisms). Prawo do posługiwania się znakiem GOTS wydawane jest na okres 1 roku i co roku należy odnawiać proces certyfikacji. Zdecydowanie warto inwestować w wyroby z certyfikatem GOTS, gdyż w ten sposób bierzemy udział w pozytywnych zmianach w środowisku naturalnym i przyczyniamy się do dbałości o poszanowanie praw pracowników w krajach, w których wytwarzana jest bawełna.

Certyfikaty – potwierdzenie wysokiej jakości tkanin

Jak widać proces certyfikacji jest długi, szczegółowy i dotyczy wielu aspektów produkcji. Jeśli zatem produkt może pochwalić się jednym z dwóch omawianych certyfikatów: GOTS lub OEKO-TEX, oznacza to, że przeszedł wiele testów i jest bezpieczny dla ludzi. Certyfikaty GOTS i Oeko-Tex® Standard 100 różnią się w dwóch kwestiach. GOTS kontroluje cały łańcuch produkcyjny, przy czym Oeko-Tex® Standard 100 odnosi się do gotowego produktu i półproduktu. Certyfikacja GOTS dotyczy wyłącznie tkanin organicznych, a Oeko-Tex® Standard 100 obejmuje materiały o pochodzeniu zarówno organicznym, jak nieorganicznym, a także wyroby skórzane.

Bezpieczne tkaniny dla dzieci – wybieraj świadomie

W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci, niezależnie od tego, czy to dla noworodka, czy trochę starszego przedszkolaka, warto jest dobrze zweryfikować to, co dotyka ich skóry. Skóra to największy organ ciała człowieka i na początku życia nie jest w pełni rozwinięta. Jest bardzo delikatna i niezwykle wrażliwa. Obcowanie z materiałami może prowadzić do zachwiania jej równowagi, podrażnień. Jako świadomi rodzice chcemy tego uniknąć. Z tego powodu nasza marka korzysta tylko z tkanin certyfikowanych. Jako producent dzianin możemy pochwalić się certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 w klasie I. Ponadto certyfikacji Oeko-Tex Standard 100 poddaliśmy przędzę, z której wykonywane są nasze tkaniny bawełniane i bambusowe. Produkty TinyMe są w 100% bezpieczne dla skóry dzieci i ich rodziców. Nasza firma współpracuje z dostawcami przędzy, którzy posiadają certyfikat GOTS potwierdzający, że produkt jest bezpieczny i wolny od środków ochrony roślin.